Dobro opravljeno kontracepcijsko svetovanje pomeni, da bo tudi izbrana kontracepcija za žensko primerna, varna in lahka za uporabo. Na izbiro zaščite vplivajo: starost, telesna teža, morebitne pridružene bolezni, itn. Zaradi naštetih vzrokov je zelo pomembno, da je kontracepcijsko svetovanje prilagojeno pacientki in njenemu zdravju.
Na voljo so različne oblike kontracepcije: kontracepcijske tablete, obliži, vaginalni obročki, maternični vložki, pregradna kontracepcija ali trajna metoda – sterilizacija. Za slednjo vas po predhodnem pregledu in razgovoru (ob pridobljenem potrdilu odobritve komisije za sterilizacijo) napotimo v bolnišnico.
Določene metode kontracepcije lahko pomagajo pri urejanju regularnosti menstruacijskega ciklusa, pri bolečinah pred in med menstruacijo, pri težavah s kožo itn.
Poporodna kontracepcija
Prvi ginekološki pregled po porodu ženska opravi 6. tednov po porodu. Svetovanje zaščite je seveda temeljni del obiska.
Prva menstruacija po porodu nastopi zelo različno. Ponavadi se prva mesečna krvavitev pojavi med 6. tednom in 6. mesecem po rojstvu otroka. Zelo težko je napovedati, kdaj se pojavijo plodni dnevi. V kolikor polno dojite, to pomeni redni podoji na približno enak časovni interval v dnevu, je ovulacija zelo zelo redka. Tisti trenutek, ko pa izpustite prvi obrok, na primer ponoči, je samo dojenje kot oblika zaščite premalo.
Pri izbiri vrste poporodne kontracepcije je pomembno, ali mamica doji ali ne, ali želi ponovno zanositi, ali je njeno načrtovanje družine končano. Zaradi preprečevanja zdravstvenih zapletov sicer svetujemo vsaj dveletni razmik med posameznimi nosečnostmi.
V naši ambulanti vam svetujemo in predstavimo možne oblike zašite. Za nedoječe mamice so možnosti so enake kot za ženske v plodnem obdobju. Izbiramo lahko med različnimi vrstami hormonskih kontracepcijskih tabletk, hormonskim materničnim obročkom, obližem, ter pregradnimi metodami. Seveda pa je svetovanje za doječe mamice drugačno. Hormonske kontracepcijske tabletke, ki vsebujejo estrogene pri dojenju niso dovoljene. Zato v času dojenja priporočamo progesteronske tabletke, ki so edino primerne in so tabletka prvega izbora pri doječih materah. Primerne so tudi vse nehormonske oblike, kot so pregradni načini: kondom, ženski kondom, diafragma in spremicidi.
Druga možnost kontracepcije v času dojenja je vstavitev hormonskega materničnega vložka.
Maternični vložek je izjemno primerna oblika zaščite za vse ženske, ki so že rodile. Hormonski vložek zaradi hormona levonorgestrela, ki deluje neposredno na maternično sluznico, povzroča dolgo obdobje brez menstruacije ali zelo blage in šibke menstruacije, ki nastopijo ob koncu dojenja.
Pogosto beležimo popolno prenehanje krvavitev, kar pa ni nič nenaravnega in zdravju škodljivega. V mleko se izloča hormon le v sledovih in na novorojenčka dokazano nima nobenega škodljivega učinka.
Učinek traja 5 let, nato je obroček potrebno zamenjati. Zmožnost ponovne zanositve je popolna, saj se sluznica maternice obnovi že v prvem mesecu po odstranitvi.
Po prenehanju dojenja seveda lahko preidemo na vse vrste kontracepcije, pod pogojem, da je ženska zdrava.